Mladší žáci na turnaji Nisaopen ostudu neudělali - právě naopak!

Jaký byl liberecký turnaj pohledem trenéra Martina? Tento tradiční turnaj, kam po sezóně míří velké množství týmů, je rozdělen do tří hracích víkendů. Tzv. malá Nisaopen pro kategorie od přípravek až po starší žáky hraná systémem 3+1, střední Nisa pro mládež 5+1 a velká Nisa pro juniorské, ženské a mužské kategorie.

Letos Draci vyzkoušeli přihlášení na první termín. Kategorie mladších žáků ve trojkovém florbale je tradičně méně nabitá než kategorie elévů. I tak se ale v Liberci sešlo 12 družstev rozdělených do 2 skupin.

První zápas nás v pátek čekal až ve 3 hodiny. Vstup do turnaje jsme zvládli bravurně, týmu DDM Liberec jsme nadělili 10:0. V 18:20 jsme pak nastoupili proti Tachovu. Někteří z nás si možná pamatovali loňský debakl s tímto soupeřem, ale od první minuty jsme viděli, že tentokrát na Tachov máme. Byť gólově jsme odskočili až ve druhém poločase a zaslouženě si připsali do tabulky další 3 body za výhru 5:2.

Méně zápasů ve skupině má i své výhody, sobotní dopoledne jsme mohli věnovat fandění našim dalším týmům, my jsme nastoupili až ve 12:00 proti FBC Liberec. První poločas byl znovu celkem vyrovnaný, pak se ale naši střelci utrhli ze řetězu, na bránění se moc nebral ohled, a tak po 20 minutách hry svítilo na ukazateli skóre 13:6. Až později jsme se dověděli, že A-tým FBC Liberec hraje druhou skupinu, ale to nám radost z výhry nezkazilo.

Za 2 hodiny nás čekal SK Florbal Benešov, podle tabulky nejtěžší soupeř ve skupině. A to nemyslím jen obrazně, jeden jejich obránce budil svojí výškou i silou zasloužený respekt. Když se pak dostal ke střele, ani Mára v bráně nás nezachránil. Byla to bitva do posledních vteřin, dobře jsme si hráče soupeře rozebírali. Ze spravedlivé remízy 3:3 jsme měli ohromnou radost.

Jak se později se ukázalo, Benešovští dali do utkání s námi všechno, následný zápas s Tachovem vůbec nezvládli a odnesli si těžkou prohru. Rázem jsme se dostali na první místo tabulky a přímý postup do čtvrtfinále play-off by nám vzala snad jen prohra s FBC Letka o 5 gólů.

Do tohoto utkání jsme nastoupili nadvakrát, v mobilech jsme měli špatný rozpis. Drobnou komplikací bylo hlavně to, že jsme šli do zápasu až po večeři. I tak jsme předvedli parádní taktický výkon, vyhráli 4:3 a se 13 body ovládli skupinu B.

Nedělní ráno jsme tak měli na pohodu. To náš soupeř, FBK Piráti Sokol Chrudim, musel nejdřív zvládnout osmifinále.

Není prázdné klišé, že v play-off začíná turnaj znovu od začátku, úspěch ve skupině je zapomenut. Soupeř začal zostra, my jsme nepřistupovali k hráčům dost natěsno, a tak nám do poločasu odskočili na 3:0. O přestávce jsme hráče potřebovali hlavně ujistit, že prohrávat o 3 góly ve florbale nemusí nic znamenat, stačí začít hrát tak, jako minulé 2 dny a s ostudou domů nepojedeme. Nicméně po přestávce jsme inkasovali znovu. Pak jsme konečně začali i vpředu trochu kombinovat, prolomili střeleckou smůlu a rázem to bylo jen 4:3. Museli jsme tlačit dál, bohužel jsme ale byli znovu nedůslední v obraně a na ukazateli na nás svítilo nepříznivých 6:3. Do konce zápasu už mnoho nezbývalo, všechny síly jsme vrhli do útoku a dokázali jsme stáhnout na rozdíl jediné branky.

Pak se ale stalo něco neočekávaného. Soupeřův trenér dostal červenou kartu za vstup na hřiště v průběhu utkání. Chtěl patrně odklidit „cizí předmět“ z hřiště a vůbec si v tom stresu neuvědomil, že je to hrubé porušení pravidel a že někteří hráči přestali hrát. Dostali jsme tak před koncem dva samostatné nájezdy a možnost zcela zvrátit celý vývoj utkání. Míček si na středovou čáru postavil Šimon. Měl naši absolutní důvěru, nastřílel za nás na turnaji nejvíc gólů, proměnil též všechny nájezdy, které dosud měl.

První nájezd, brankář se nenechal oklamat. Stále je naděje alespoň na vyrovnání. Druhý nájezd, opět neúspěšný. Do konce utkání zbývá pár vteřin, ještě jsme Piráty naposledy zmáčkli před jejich brankou, ale míček už si do ní cestu nenašel.

Vypukla tak ohromná radost soupeřů. My jsme museli se sklopenými hlavami uznat, že tentokrát jsme to nebyli my, kdo na hřišti předváděl lepší florbal. Ale i tak si nesmírně cením, že jsme se ani za stavu 0:4 nevzdali a utkání udělali zajímavé do posledních vteřin.

Celkové 5. místo na turnaji je za mě super. Dvě informace na závěr, které, aspoň v mých očích, naše vystoupení v Liberci ještě podtrhují. Všechny 4 týmy, které postoupily rovnou do čtvrtfinále, v něm neuspěly. Turnaj vyhrál tým, se kterým jsme ve skupině hráli 3:3.

Nezbývá, než poděkovat Márovi, Šimonovi H., Patrikovi, Filipovi B., Matymu, Čendovi, Šimonovi M. a Filipovi D. za parádní florbal a vzornou reprezentaci, celému realizačnímu týmu za organizaci a všem fanouškům (zpravidla rodičům a sourozencům) za podporu doma i na místě.